Filmin bir yerinde bir duvar yazısında, “time never dies, because circle is not round,” yazıyordu. Bu cümleyi bu kadar güzel anlatabilecek başka bir filmle karşılaşmadım. Üniversite yıllarımdı. Filmi görmeden önce defalarca müziklerini dinlemiştim. Bosna savaşı sırasında geçen bir film. Unutmadığım replikleri var. “Ben taraf oldum,” gibi. En sevdiğim filmlerden biridir.

About Time uzun zamandır susuzluğunu çektiğim güzellikte bir filmdi. Zamanda yolculuk konulu filmleri hep çok sevdim ancak film o kadar güzel bir konuya odaklanmış ki zaman yolculuğu ikinci planda kalıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Tim’in ailesindeki erkeklerin sadece kendi hatırladıkları geçmişlerine yolculuk edebilmeleri gibi bir özellikleri vardır. Tim’de 21 yaşında öğrendiği bu özelliğini kullanarak aşk hayatını […]

Bazı filmler vardır mutlaka aydınlık bir bahar gününde izlenmelidir. Sonbahar da o filmlerden biri. Güneşli bir bahar günü öğle saatlerinde izleyin. Bittiğinde kendinizi dışarı atmak isteyeceksiniz. Finalde çalan hemşince ağıttaki yorumu için Ayşegül Kolivar’ı gönülden tebrik ediyorum.

Yönetmeni de oyuncuları da tanımıyorum. Tuhaf bir dili var filmin. Çok fazla para harcanmamış. Bazı sahneler amatör kamerayla çekilmiş gibi duruyor.  Başta, ‘Bu ne? Sıkılacağım galiba,’ diyorsun. Ama sonunda anlıyorsun ki güzel fikirleri barındıran enfes bir film izlemişsin.

1960’larda İngiltere’de radyolarda rock müzik çalmak yasaktır. Bu yasağı delen bir grup radyocu bir gemiden tüm İngiltere’ye yayın yapmaktadır. Çok beğenilen bu radyoyu ise hükümet kapamaya çalışmaktadır. Çok, çok keyifli film.

İnanılmaz keyifli bir film. İzlediğim en iyi filmlerden biri. Kore sinemasından, Chan-wook Park’dan bir baş yapıt. İnsan aklının kendine açtığı sorunlar altında bir aşk hikayesi bu kadar mı güzel anlatılır. Bir film bu kadar mı sevimli olur. Avrupa sinemasını çağrıştıran etkileri, uzak doğunun kendine has özellikleri ile defalarca izlenir. Tavsiyen için teşekkürler Cem.:) (Yeni tavsiyelerini […]